PÍŠU O NÁS | Sportnet: V klube pôsobí viac ako 360 detí. Najväčší problém je nedostatok ihrísk
Najlepším amatérskym klubom BFZ je FK Rača. Robiť futbal v hlavnom meste má svoje výhody i nevýhody. V Bratislave je veľa detí, ktoré však majú rôzne možnosti vyžitia voľného času. V hlavnom meste je navyše nedostatok futbalových plôch. Všetky tieto skutočnosti si uvedomujú aj v Rači, no napriek tomu sa im podarilo vybudovať úspešný klub s perspektívou pre mládež.
FK Rača získal na galavečere Grassroots Gala ocenenie pre najlepší amatérsky klub Bratislavského futbalového zväzu.
Deti chcú športovať
Klub má šestnásť mládežníckych družstiev a A-mužstvo hrá v III. lige Západ. "Máme viac ako 360 detí v klube, od tých najmenších až po starší dorast. Hráme najvyššie žiacke a prípravkárske súťaže, dorasty pôsobia v tretej lige," uviedol pre Sportnet Rastislav Kunst, športový riaditeľ mládeže.
"Toto ocenenie vnímame ako uznanie za našu prácu s mládežou, poďakovanie pre všetkých našich trénerov za prácu, ktorú odvádzame pre mestskú časť a pre deti, ktoré väčšinou žijú v Rači, aby mali možnosť športovať," doplnil.
Tvrdí, že vo veľkom meste je ťažšie vybudovať úspešný klub. "V Bratislave je väčší záber športov či iných záujmových činností ako v menších mestách či obciach. Momentálne je u nás záujem dobrý, deti chcú športovať, ale musíme ukázať kvalitu, aby sme deti dokázali pritiahnuť a aby sme ich futbalovo posúvali," zdôraznil Rastislav Kunst.
Kvalitný medzistupienok
Muži FK Rača sú momentálne na 10. mieste III. ligy Západ. Na jeseň z 15 zápasov vyhrali štyri, šesťkrát remizovali a päťkrát prehrali.
"Súťaž má svoju kvalitu. Je to medzistupienok medzi regionálnym futbalom a tým futbalom na vyššej úrovni. Kvalita je oveľa vyššia ako predtým. Zápasy sú zaujímavejšie a divácka kulisa je tiež trochu vyššia," myslí si Rastislav Kunst.
V minulej sezóne pôsobila Rača dokonca v II. lige, odtiaľ však vypadla, keď v súťaži obsadila predposledné, 15. miesto.
"Mrzí nás, že sa nám nepodarilo udržať v druhej najvyššej súťaži. Už je to bližšie k poloprofesionalizmu a je tam aj vyššia hráčska kvalita. Radi by sme sa tam vrátili, ak by sa nám to podarilo finančne zabezpečiť. Športová stránka je totiž na vyššej úrovni," podčiarkol funkcionár FK Rača.
"Bola by to motivácia aj pre mládež, aj s vidinou možnosti získať profesionálnu zmluvu," doplnil.
Trénujú na rôznych miestach
Bratislavským špecifikom je veľmi málo futbalových ihrísk v porovnaní s veľkosťou mesta.
"Od roku 1990 tu zaniklo 38 ihrísk a vznikli možno dve-tri nové plochy. Bratislava má v tom veľký deficit," vyzdvihol Kunst.
"Chýbajú nám ihriská, potrebovali by sme jednu veľkú umelú trávu. Trénujeme v Rači na Černockého, aj v Krasňanoch, trénujeme na základnej škole na Tbiliskej a na Hubeného. V zime využívame umelú trávu na Mladej Garde.
Boli sme veľmi radi, ak by sa v spolupráci s mestskou časťou dala vybudovať nejaká tréningová plocha, lebo vytvoriť tréningový plán, aby všetci mali priestor, je niekedy veľmi zložité," vravel Kunst.
Stúpajúca tendencia
Za najväčší výsledok posledného obdobia považuje to, že žiacke mužstvá sa dostali do prvej ligy.
"Veľmi nás teší aj stúpajúca tendencia detí, posúva nás to dopredu," podčiarkol športový riaditeľ mládeže.
V zime je klub spoluorganizátorom rôznych turnajov, v lete sa koná Kengura kemp a Kengura cup.
Verí, že ocenenie pre najlepší amatérsky klub Bratislavského futbalového zväzu im pomôže aj v budúcnosti. "Môže nám to pomôcť pri získavaní ďalších partnerov, alebo aj pri rokovaniach s mestskou časťou," uviedol.
"Kľúčové by bolo mať vytvorenú ďalšiu plochu a samozrejme, stále chceme skvalitňovať tréningový proces, aby sa neustále zvyšoval záujem detí," zhrnul ciele FK Rača Rastislav Kunst.
Zdroj: Sportnet | Titanilla Bőd